Forum O chomach i innych gryzoniach Strona Główna

Koszatniczkowe Vademecum

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum O chomach i innych gryzoniach Strona Główna -> Koszatniczki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Black Wolf
Administrator
<font color=orange>Administrator



Dołączył: 08 Wrz 2007
Posty: 301
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Bolesławiec
Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Nie 3:06, 23 Mar 2008    Temat postu: Koszatniczkowe Vademecum

Wiadomości encyklopedyczne
Koszatniczka pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje gołoborza i górskie laski. Zyje kolonialnie (w grupkach). Każda z rodzin ma rozwinięty system nor. Zimą poruszają się korytarzami pod śniegiem. Żywią sie trawą, korzenimi, i innymi częściami roślin. W jednym miocie znajduje sie ok. 10 młodych, już owłosionych i wmiare sprawnych, już od urodzenia. Bardzo ciekawe i interesujące zwierze, nadające się do hodowli w domu.

Koszatniczka- ogólnie
Koszatniczki, czasem błędnie mylone z koszatkami i wiewiórkami kanadyjskimi japońskimi itp. są bardzo wesołe, ruchliwe, pogodne, oraz posiadają znaczny temperamęt. Ponoć kolor futerka dopasowany jest do środowiska w którym żyją. Z zapachem nie ma problemu - mówiąc krótko - nie śmierdzą. Nie powinno się trzymac pojedynczej koszatniczki, ponieważ jest ona bardzo towarzyska i jak będzie sama to stanie się osowiała i smutna. Bo oczywiste jest że my nie zapewnimy jej takiego towarzystwa jak inny zwierzaczek.

Kontakty z ludżmi i nie tylko
Koszatniczka, jak już poisałam jest bardzo towarzyska. Gdy ma się ją od urodzenia (2 m-c) to bardzo prosto sie ją oswaja, jeśli jest troche większa to nieco trudniej, ale i tak można osiągnąć niesamowite rezultaty. Ten wspaniały gryzoń potrafi nauczyć sie przychodzić na imie (głos opiekuna)! Jednak trzeba troche uważać przy kontaktach z innumi zwierzętami, ponieważ koszatniczka jest bardzo ciekawska i namolna , co może spowodować małą zadymę. Oczywiście można wypuszczac je z klatki, ale trzeba mieć nad nimi nadzur, gdyż potem można sie nieżle naszukać Mruga Gdy koszatniczka nie chce wyjść z jakiegoś kąta wystarczy postawić klatkę w pobliżu - wróci gdyż uważa klatkę za najbezpieczniejsze miejsce!

Charakterystyka:
Długość ciała 25 do 31 cm ( włączając ogon )
Długość ogona 7 . 5 do 13 cm
Długość ucha 2 . 4 do 3 . 4 cm
Waga 170g do 300 g
Temperatura ciała 37 . 9 °C
Liczba chromosomów 58
Średnia długość życia w niewoli 5 lata ( lub nawet więcej ), w naturze przeciętna tylko 1 rok ( drapieżniki )
Okres brzemienności 87 do 93 dni
Liczba młodych 3 do 9 ( przeciętna 4, ale może być nawet 12 )

Hodowla
Najlepiej trzymac je w dość dużej klatce, gdyż jest przewiewna, a koszatniczki mogą wspinac się po ściankach. Najlepiej gdy mieszkanko ma wysoką kuwetę, ponieważ te zwierzaczki mają zwyczaj wykopywania trocin z domku. Mogą w niej mieć gałęzie najlepiej grube min 5 cm (lubią gruszę, klon, buk albo dąb - ponoć najlepsze są drzewa owocowe?), półkę (np. ze sklejki - pamiętaj aby ja wymieniać!), domek najbardziej potrzebny gdy samica spodziewa sie młodych. Można dać też kółko do biegania, drabinki itp.
Ciekawą rzeczą jest że lubią przemeblowania w klatce (zawsze to jakaś odmiana). Jeżeli chodzi o klatkę to powinna być ona wyposażona w półki ale nie druciane. Koszatniczki posiadają bardzo delikatne poduszeczki na spodniej stronie łapek i chodzenie po półkach zrobionych z prętów o małej średnicy może spowodować bardzo przykre schorzenia. Sprzątaj przynajmniej raz na tydzień, jako podłoża najlepiej używać trocin i siana - w przypadku gdy koszatniczki zaczynają budować gniazdo ( przed porodem) dodaj trochę miękkiego papieru serwetki itp. Kochają kompiele w piasku dal szynszyli ! Jest dla nich wprost idealny, taka kąpiel powinna odbywać się 2-3 razy w tygodniu ( duża miska + piasek + koszatniczka). Potrafią dość wysoko skakać, dlatego należy przykryć pomieszczenie, w którym przebywają aby uniknąć ucieczki. Zestresowane mogą zgubić część futerka lub ogon, dlatego nie wolno ich za nie łapać. Dwa samce mogą się pogryźć, gdy jeden z nich jest starszy i stara się podporządkować sobie młodego. Jeśli dokładacie do klatki nową koszatniczkę, należy ją najpierw na ok. 1 tydzień odizolować, najlepiej drucianą siatką, lub zamknąć piętra klatki. Jeśli po tym czasie wypuścisz je powinny stoczyć walkę - jeden z nich musi zostać przywódcą w przypadku gdy walki będą się powtarzać nale4ży je na stałe odizolować!!!!! Praktycznie nie gryzą ludzi - chyba że nagle się przestraszą i odczują ból.

I to chyba tyle ... Jeszcze dodam kilka fotek Wesoly




Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum O chomach i innych gryzoniach Strona Główna -> Koszatniczki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin