Forum O chomach i innych gryzoniach Strona Główna

Jakie dziko rosnące rośliny może jeść chomik?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum O chomach i innych gryzoniach Strona Główna -> Dieta
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Black Wolf
Administrator
<font color=orange>Administrator



Dołączył: 08 Wrz 2007
Posty: 301
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Bolesławiec
Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Nie 3:46, 23 Mar 2008    Temat postu: Jakie dziko rosnące rośliny może jeść chomik?

Dzikie rośliny dla chomika



Czy dziko rosnące rośliny można dawać chomiczkom do jedzenia? Odpowedź brzmi; tak, ale tylko niektóre!

Na początku należy zaznaczyć, że roślinki, które chcemy dać chomikowi nie mogą być zbierane w miejscach brudnych, niedaleko ruchliwych autostrad, miejsc gdzie pryska się rośliny i gdzie wyprowadza się psy na spacer!!!! Najlepiej pójść na łąkę, działkę, a najlepiej, jak ktoś ma własny ogródek, bo wtedy może być pewien, że roślinki są czyste. Jednak nawet jeśli zbieramy w swoim własnym ogródku, to listki trzeba bardzo dokładnie umyć wodą. Robi się to bardzo łatwo i szybko. W dodatku świeży pokarm zielony, warzywa i owoce dostarczają chomciowi płynów, a przede wszystkim pokrywają jego zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne.
No a teraz, co możemy zbierać?


1. Koniczyna

Nie muszę mówić,że rośnie ona prawie wszędzie a chomiki ją wprost uwielbiają! W lato, zawsze biorę koszyczek, wychodzę do ogrodu i idę to wielkiej kępki koniczyn, w której uwiebliają biegać moje chomcie. Zrywam ich troszkę a potem wkładam każdemu do klatki. Chomiki od razu wychodzą na żarełko!

Zjadają głównie listki koniczyn, czasem także łodygi. Kwiatów nie wolno podawać!!!!



Gdy zbieramy koniczynkę, starajmy się, by była ładna i dorodna, a liście nie wyglądały na chore i nie było na nich plam.


2. Tasznik pospolity

Heh, wiem, że nazwa troszkę skomplikowana, ale jestem pewna, że po zobaczeniu zdjęcia sami stwierdzicie, że to dość popularna roślina łąkowa. Tasznik posiada właściwości lecznicze, kwitnie od marca do listopada. Bardzo łatwo znaleźć go na polu, łące czy też sadzie. Pamiętajmy jednak, że rośliny podane w zbyt dużych ilościach też mogą szkodzić!!!!



Często taszniki mylone są z tobołkami polnymi!


3. Mniszek lekarski (mlecz)

W fachowej literaturze piszą, że mlecz jest trujący, ale nie bójcie się podawać chomikowi jego UMYTYCH listków. To prawda, mniszek zawiera truciznę, ale jedynie niewielką ilość w łodydze, w postaci mleczka. Kwitnie od maja do czerwca, ale jego liście można zbierać długo po i przed tymi miesiącami. Również spotykany jest prawie wszędzie-na łąkach, pastwiskach, polach i ogrodach. Pamiętajcie, że podawanie liści jest w pełni bezpieczne!



Chomciowi NIE WOLNO podawać kwiatów i łodyg!!! TYLKO LISTKI!!!!

Puszczając chomiczka po trawie, możemy zaobserwować, że sam sobie zrywa ząbkami coś do jedzenia. Z reguły nie powinniśmy się martwić, że zje coś trującego, bo w końcu na wolności chomcie to same o sobie decydują. Jesli jednak zobaczymy, że dobiera się do podejrzanych rzeczy (np.: kwiaty mniszka) to na wszelki wypadek przenieśmy go w inne miejsce:)


4. Babka zwyczajna

Babkę zwyczajną nie sztuka znaleźć na trawnikach w ogrodzie czy w innym miejscu. Zawiera ona śluz, pektyny, flawonoidy i akubinę. Pewnie pytacie co to jest-otóż to substajcje posiadające właściwości przeciwbakteryjne, tak więc ich podawanie jest nawet wskazane bo dobrze wpływa na stan zdrowia chomika. Dodatkowo jest to źródło witamin C i K, ma karoten i dużo składników mineralnych: cynk, krzemionka, potas, sód oraz magnez. Posiada również działanie osłaniające, przeciwzapalne, reguluje przemianę materii i uodparnia ia choroby.


5. Kora wierzby

Podobnie jak babka lancetowana posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jeśli chodzi o podawanie chomikowi to robi się to głównie w mieszance ze składnikami o podobnych właściwościach i działaniu-np. w mieszankach ziołowych można ją spotkać z rumiankiem, nagietkiem i babką zwyczajną Wesoly. Polecam zioła Herbal Pets-naprawdę sprawdzona i dobra firma, smakuje chomikom.


6. Korzeń cykorii

W skład chemiczny korzenia cykorii wchodzą związki gorzkie, garbniki, flawonoidy, witaminy B1, C oraz składniki mineralne. Dzięki właściwościom pobudzającym czynności żołądkowe i regulujący metabolizm dość często znajduje się w składzie ziół przeznaczonych dla chomików, szczurów i innych gryzoni.


7. Kwiat nagietka

Karoteny, kwasy organiczne, składniki mineralne, a w tym głównie mangan stanowią główny skład chemiczny kwiatu nagietka. Przeciwzapalny i przeciwbakteryjny nagietek stosuje się jako środek gojący rany , polecany w profilaktyce, jako jeden ze składników roślinnych podawany gryzoniom i chętnie przez nie zjadany:)


8. Wrzos

Skład chemiczny wrzosu to głownie garbniki, aminokwasy, flawonoidy a także składniki mineralne m.in. kadm, magnez, mangan i żelazo. Ma działanie moczopędne, zalecany jest jako środek odtruwający.


9. Liście borówki czernicy

Liście borówki to przede wszystkim garbniki, flawonoidy, trójterpeny, kwasy organicznie, witamina C, karoten i wiele innych składników - a wśród nich glukokininy, obniżające zawartość cukru we krwi. Liście mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwcukrzycowe, co jest szczególnie ważne w diecie kosztaniczek. Zwarte w nich antocjany mają właściwości odtruwające. Stosowane są również jako środek przeciwbiegunkowy.


10. Liście brzozy

Liście brzozy zawierają garbniki, witaminę C, flawonoidy i składniki mineralne. Używane są w schorzeniach dróg moczowych, wspomagają leczenie w chorobach skórnych. Sok zawarty w świeżych, młodych liściach jest dobrym środkiem moczopędnym i bakteriobójczym. Bogaty witaminę C ma właściwości przeciwzapalne. Liście brzozy jak i zawarty w nich sok mają działanie odtruwające organizm.


11. Liście orzecha włoskiego

W liściach orzecha włoskiego głównym składnikiem są garbniki, witamina C oraz kwasy organiczne. Działają one przeciwbakteryjnie, odtruwająco, przeciwgrzybicznie, a także przciwpasożytniczo. Dzięki witaminie C są surowcem witaminizowanym. Często spotykane w połączeniu z rumiankiem tworzą dodatki do ściółek gryzoni .


12. Ogórecznik lekarski

Duża zawartość śluzów, garbniki, saponiny, składniki mineralne ( głównie potas, mangan, magnez), kwasy organiczne, witamina C i karoten warunkują wielostronne zastosowanie tej rośliny. Ogórecznik ma korzystny wpływ na usprawnienie procesów trawienia. Nasiona ogórecznika są jednym ze składników karm dla gryzoni.


13. Rdest ptasi

Moczopędny, odtruwający i „czyszczący krew” rdest ptasi zawiera garbniki, krzemionkę, znaczną ilość witaminy C, karoten, witaminę K i składniki mineralne. Ze względu na swoje łagodne i nietoksyczne związki surowiec ten może być podawany w przewlekłych schorzeniach dróg moczowych. Posiada zdolności usuwania z organizmu toksycznych czynników i produktów przemiany materii.


14. Rumianek

Kolejny chwast zaliczany do roślin leczniczych. Zawiera on w sobie śluz, związki flawonoidowe, a przede wszystkim olejek eteryczny, który posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Rumianek bardzo korzystnie wpływa na działanie przewodu pokarmowego, ułatwia trawienie, koi i uspokaja. W związku z jego właściwościami i działaniem stosowany jest w wielu dodatkach dla gryzoni m.in. w dodatkach do ściółki.


15. Tymianek

Następne zioło używane w mieszankach z rumiankiem i liśćmi orzecha włoskiego. Wykrztuśny, ułatwiający oddychanie ma silne właściwości bakteriobójcze ( głównie wobec paciorkowców) przeciwrobacze, a także grzybobójcze.


16. Kwiaty hibiskusa

W swym składzie zawiera wiele substancji, z których najważniejsze są antocyjanidy. Są to niezwykle silne antyutleniacze, które usuwają z organizmu wolne rodniki, odpowiedzialne za zniszczenia w komórkach (mogą one prowadzić do rozwoju nowotworów i przyspieszają starzenie). Kolejne substancje działające na korzyść organizmów gryzoni to flawonoidy, które m.in. wzmacniają naczynia krwionośne i chronią przed chorobami serca.


17. Liście maliny

Bogate w witaminy C, B2, PP, składniki mineralne, prowitaminę A liście maliny mają działanie moczopędne, są dobrym źródłem witaminy C, która pomaga zachować odporność organizmów gryzoni na wszelkie infekcje i bakterie. Oczywiście chomiczkowi można podać również owoce maliny.


18. Liście pokrzywy

Hm, pokrzywy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać...”parzące” liście pokrzywy, posiadają 2,5 raza więcej witaminy C niż w cytrynach. Zawierają również wit. B2, K, prowitaminę A, a także składniki mineralne takie jak: potas, wapń, żelazo, miedź, bor, mangan, tytan i nikiel. Dzięki tak dużej zawartości niezbędnych składników reguluje wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, „oczyszcza krew” i remineralizuje organizm.


19. Szczaw zwyczajny

Do spożycia przeznacza się wyłącznie lancetowate blaszki o równych brzegach, mięsiste, długości kilkunastu centymetrów i kilku centymetrów szerokości.
Szczaw - poza wartościami odżywczymi - zawiera szkodliwy dla zdrowia szczawian potasu, który wiąże się z wapniem, tworząc nierozpuszczalny związek nieprzyswajalny przez organizm. Nie powinny go jeść osoby cierpiące na kamienie nerkowe, reumatyzm, czy artretyzm. Szczaw zawiera: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, fosfor, chlor, karoten, witaminę C, kwas szczawiowy.


20. Gwiazdnica zwyczajna

Kwitnie prawie cały rok - czasem nawet w zimie. Chomikowi można podawać jej pędy i listki, ale te drugie na pewno będą dla niego smaczniejsze. U ludzi gwiazdnica stosowana jest jako lek wykrztuśny i antyseptyczny, a jej rozgniecione liście dobrze działają na rany i podrażnienia.


21. Barszcz zwyczajny

Jest to roślina lecznicza, bardzo dobrze działa na biegunkę i zmniejszenie obrzęków. Chomikowi należy podawać liście barszczu.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Black Wolf dnia Nie 13:03, 20 Kwi 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zelka
Gość






PostWysłany: Nie 14:06, 27 Kwi 2008    Temat postu: :(

Mój chomiś zjadł wczoraj mleczyka... Smutny Co z nim będzie? Na razie nie widzę żadnych objawów zatrucia...
Powrót do góry
Black Wolf
Administrator
<font color=orange>Administrator



Dołączył: 08 Wrz 2007
Posty: 301
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Bolesławiec
Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Nie 15:01, 27 Kwi 2008    Temat postu:

Zależy co zjadł... łodygę? Liścia? Kwiat?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
pauluŚka
Gryzoniowy nałogowiec
Gryzoniowy nałogowiec



Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 159
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6

PostWysłany: Nie 15:15, 27 Kwi 2008    Temat postu:

Eee... ja mojemu też daje mlecze i jest ok, przecież można tylko takie rosnące daleko od drogi

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Żelka
Gość






PostWysłany: Nie 18:54, 27 Kwi 2008    Temat postu: :(

Zjadł łodyżkę i kwiatek, sama mu dałam, bo nie wiedziałam... Smutny
A on z wielkim smakiem go zjadł... Nie widzę u niego żadnych niepokojących objawów... Zjadł go wczoraj w południe...
Powrót do góry
Żelka
Gość






PostWysłany: Nie 19:16, 27 Kwi 2008    Temat postu: :(

Dodam jeszcze, że ten mleczyk rósł sobie na moim podwórku, gdzie jest dość czysto... Daleko od szosy.
Powrót do góry
Black Wolf
Administrator
<font color=orange>Administrator



Dołączył: 08 Wrz 2007
Posty: 301
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Bolesławiec
Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Nie 20:04, 27 Kwi 2008    Temat postu:

No to nie powinno mu zaszkodzić Wesoly Nie bój się, na pewno nic twojemu chomiczkowi nie jest Wesoly

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
pauluŚka
Gryzoniowy nałogowiec
Gryzoniowy nałogowiec



Dołączył: 21 Mar 2008
Posty: 159
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/6

PostWysłany: Pon 13:04, 28 Kwi 2008    Temat postu:

Zgadzam się, mojemu też daje mlecze i wszystko jest ok a skoro do tej pory nie ma żadnych objawów to i nie powinno być później

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Żelka
Gość






PostWysłany: Pon 19:09, 28 Kwi 2008    Temat postu: :(

Uff... Przestraszyłam się nie na żarty... :| Ale nadal nie widzę żeby coś było nie tak, więc chyba będzie ok... Mam Smrodzia dopiero miesiąc, nie wiem jeszcze dużo o chomikach...
Dziękuję Wam za dobre słowo :*
Pozdrawiam
Powrót do góry
Black Wolf
Administrator
<font color=orange>Administrator



Dołączył: 08 Wrz 2007
Posty: 301
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Bolesławiec
Płeć: Dziewczyna

PostWysłany: Pon 20:29, 28 Kwi 2008    Temat postu:

Zapraszam do poczytania różnych ciekawostek o chomikach

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Żelka
Gość






PostWysłany: Śro 15:12, 30 Kwi 2008    Temat postu:

A dziękuję Mruga
Skorzystam Wesoly
Buźka =*
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum O chomach i innych gryzoniach Strona Główna -> Dieta Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin